About Us

fotowoltaika ekologia

Ekologia

Czy panele fotowoltaiczne są ekologiczne?

Rozmowy o panelach fotowoltaicznych skupiają się najczęściej na ich opłacalności, pomijając kwestie społeczne i środowiskowe. To błąd, decydując się na bycie prosumentem – producentem i konsumentem energii, dokładasz też swoją cegiełkę do ochrony środowiska. Każda instalacja fotowoltaiczna to niskoemisyjne źródło  energii.

Ale przecież…

Tutaj do głosu dochodzą sceptycy, którzy przypominają, że produkcja paneli wymaga wykorzystania dużej ilości energii elektrycznej, a co za tym idzie dużej emisji CO2. Ten argument nie jest aktualny, obecnie wykorzystywane technologie pozwalają ograniczyć zużycie energii do niezbędnego minimum. Według najnowszych badań po 1-3 lat od założenia instalacji, panele fotowoltaiczne zwracają wykorzystane zasoby i korzystamy już wyłącznie z „czystej energii”.

A utylizacja?

To kolejny argument przeciwników instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne podlegają w 90% recyclingowi, co prawda obecnie procesy te są dosyć skomplikowane, ale przede wszystkim producentom modułów zależy na szybkim dopracowaniu metod odzysku materiałów. Pamiętając o tym, jak trwałe są instalacje fotowoltaiczne, na optymalizację tego procesu mamy jeszcze dobrych kilkadziesiąt lat.

Odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki?

Nauka wskazuje nam, że to odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej teraźniejszości i przyszłości, więc najlepszy moment na rozpoczęcie przygody z fotowoltaiką jest właśnie TERAZ.  Jeżeli już teraz mamy szansę odciążyć środowisko od wytwarzanego CO2, zróbmy to! Nie ma planety B, więc zadbajmy już w tej chwili o tę, na której mieszkamy.

Zapisz się do newslettera